Lipoproteiny w zdrowiu i chorobie ad

Omówiono również paradoksalną hipercholesterolemię występującą niekiedy u pacjentów z jadłowstrętem psychicznym oraz zmiany w lipoproteinach podczas i po utracie wagi. Krótki rozdział o sitosterolemii, wzbogacony o wykresy, tabele i zdjęcia, pomoże internistom, którzy podejrzewają tę rzadką chorobę i naukowcom w dziedzinie steroli roślinnych. Istnieją również oddzielne rozdziały dotyczące głównych leków. Byłem zainteresowany czytaniem, że probucol był pierwotnie opracowany jako dodatek do paliwa przeciwutleniającego, który przełamał radykalne reakcje łańcuchowe odpowiedzialne za pukanie silnika. Działanie probukolu obniżające poziom cholesterolu zostało odkryte podczas badań toksyczności na zwierzętach, a jego właściwości przeciwutleniające u ludzi stały się przedmiotem zainteresowania znacznie później, gdy głównym przedmiotem badań stało się utlenianie lipoprotein o małej gęstości.
Książka ma wady. Waży 3,7 kg (8,2 funta) i jest zbyt ciężki, aby można go było odczytać w pozycji stojącej; Czytelnik musi położyć go na biurku. Ponadto nie wszystkie tematy mogą być zlokalizowane szybko, ponieważ indeks ma tylko 2200 wpisów lub mniej niż 2 na stronę tekstu. (Dla porównania, indeks mojej kopii Harrison s Principles of Internal Medicine zawiera prawie 30 000 wpisów.) W rezultacie istnieje lista nabytego zespołu niedoboru odporności , ale brak w przypadku AIDS , a ci, którzy się spieszą, będą dlatego tęsknić przegląd metabolizmu lipidów u pacjentów z AIDS. Podobnie, nie ma określonego wpisu dla oleju z ryb, apolipoproteiny A-IV lub skutków ubocznych statyn, nawet jeśli każdy temat jest traktowany kompetentnie w kilku miejscach. Pomocne byłoby sekcja w każdym rozdziale zawierająca spis treści wraz z numerami stron, podobnie jak streszczenia rozdziałów. Ponadto niektóre rozdziały są uruchamiane dla stron bez ilustracji lub tabel. Większość rozdziałów zapewnia jednak żywe recenzje z dużą ilością tabel i ilustracji.
Ta książka jest doskonałą inwestycją dla bibliotek ogólnych i dla laboratoriów pracujących nad lipoproteinami. Nie ma wszystkich odpowiedzi, ale sprawdzenie, co eksperci mają do powiedzenia na dany temat, zanim przejdzie do przeszukiwania Medline, może zaoszczędzić sporo czasu.
Martijn B. Katan, Ph.D.
Uniwersytet Wageningen, 6703 HD Wageningen, Holandia

[hasła pokrewne: zwężenie tchawicy, cienki kał, kalikreina ]
[więcej w: tormentiol trądzik, borówka amerykańska kalorie, wkładka wewnątrzmaciczna cena ]